Náučný chodník

Poloha a popis

Pohorie Považský Inovec sa nachádza na západnom Slovensku. Geologicky ide o jadrové pohorie fatransko-tatranskej oblasti Západných Karpát. Tento typ pohorí, ktorý predstavuje geomorfologicky a tektonicky samostatné pásmo Západných Karpát, obsahuje tatrické podložie, tvorené kryštalinikom (žulami, rulami) a jeho sedimentárny obal (vápence, dolomity).

 

Z geomorfologického hľadiska patrí Považský Inovec do Alpsko-himalájskej sústavy, ktorú tvoria dve podsústavy Karpaty a Panónska panva. Je 60 km dlhý s premenlivou šírkou 15 až 25 km. Pohorie je najmohutnejšie v severnej časti, susediacej so Strážovskými vrchmi, ktorej dominuje najvyšší vrch Inovec (1 041,6 m n. m.). Smerom na juh pozvoľna klesá do Podunajskej nížiny. Geomorfologicky sa člení na Vysoký Inovec (Inovec 1 041,6 m n. m.), Nízky Inovec (Bezovec 742,8 m n. m.), Krahulčie vrchy (Marhát 748,2 m n. m.) a Inovecké predhorie (bez výrazných vrcholov).

 

Územie Náučného chodníka Považský Inovec sa nachádza vo viacerých klimatických oblastiach. Od teplej na juhu, cez mierne teplú na úpätí pohoria, až po chladnú klimatickú oblasť v najvyššie položených oblastiach.

 

V Považskom Inovci pramenia iba malé toky odvodňujúce jeho západnú časť do rieky Váh a východnú do rieky Nitry. V severnej časti je pomerne vysoký výskyt prameňov minerálnej vody, nazývaných kyselky.

 

Pohorie je bohaté aj na výskyt rôznych pôdnych typov a ich subtypov (kambizeme, luvizeme, rendziny, na jeho obvode hnedozeme i černozeme, miestami aj fluvizeme).

 

Rastlinstvo záujmovej oblasti je rôznorodé. Lesy sú listnaté – od úpätia dubiny, vyššie dubohrabiny. Na výhrevných a suchých miestach sa vyskytuje náš najteplomilnejší druh dub plstnatý (Quercus pubescens). Najvyššie časti pohoria zaberajú bučiny.

 

Fauna Považského Inovca je tiež pestrá, hoci prevahu má živočíšne spoločenstvo lesa. V ňom sa vyskytujú druhy ako napr. líška hrdzavá (Vulpes vulpes), kuna lesná (Martes martes), lasica obyčajná (Mustela nivalis) či srnec lesný (Capreolus capreolus). Mozaiku krajiny dopĺňajú aj spoločenstvá ľudských sídiel, polí a lúk alebo brehov vodných tokov a plôch.

 

Významné kultúrno-historické pamiatky.

Cyklistika, vodné športy, hipoturistika.

Chodník prechádza územím 15 obcí regiónu.

Stredne náročný až náročný náučný chodník.

Marhát, Jelenie jamy, Topoľčiansky hrad, Úhrad…

 

Nádherná príroda a významné pamiatky

Zaujímavé miesta a vyhliadky

Náučný chodník Považský Inovec predstavuje návštevníkom prírodné krásy i kultúrno-historické pamiatky v severnej časti topoľčianskeho okresu. Uchváti vás najmä významnými archeologickými nálezmi z obdobia Veľkej Moravy, ale aj inými pamätihodnosťami, ktoré sa nachádzajú v tomto regióne.

Rotunda sv. Juraja pri Nitrianskej Blatnici.

Marhát (748,2 m n. m.) + 16,8 m vysoká rozhľadňa.

Veľkomoravské hradisko Valy nad obcou Bojná.

error: Content is protected !!